CBdíly.cz

Elektromobily v Česku: módní trend nebo doprava budoucnosti?

Elektromobily v Česku: módní trend nebo doprava budoucnosti?
15.05.2024

Jaká je současná situace na poli elektromobility v Česku a jaké jsou plány do budoucna?

Ekologická témata hýbou světem a nevyhýbají se ani automobilovému průmyslu. Jednou z podstatných změn, která nás pravděpodobně v nejbližších 10 letech čeká, je ukončení prodeje aut se spalovacím motorem, kterou schválilo zasedání Evropského parlamentu v roce 2023. Tato část Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) by měla začít platit od roku 2035.

Elektromobily hlavně pro firmy, ostatní brzdí cena a nabíjení

 

Zastánce čisté mobility určitě potěší fakt, že počet prodaných elektromobilů se rok od roku zvyšuje a letos už jich po Česku jezdí víc jak 23 000. Mezi značkami stále vede Škoda s modelem ENYAQ, o něco méně se prodává TESLA a postupně si své místo na slunci buduje i VOLKSWAGEN s řadou ID.

 75 % prodaných elektromobilů míří do firem. Většinou jde o firmy, které se prezentují jako inovativní, je pro ně důležitá ochrana životního prostředí anebo se jim to prostě vyplatí ekonomicky díky dotacím. Na elektromobily a dobíjecí stanice totiž mohou firmy a OSVČ čerpat dotace z Národního plánu obnovy, a to ve výši 200 000 Kč na auto a až 150 000 na dobíjecí stanici.

Domů si v Česku nový elektromobil zatím pořídí jen opravdoví nadšenci a milovníci moderních technologií Většina běžné populace se k elektromobilům zatím staví opatrně. Jako největší překážku zmiňují: 

  • vysokou pořizovací cenu – u výše zmiňované Škody ENYAQ se nedostanete pod milion. Nejprodávanější vůz roku 2023 – Škoda OCTAVIA se spalovacím motorem stojí okolo 620 000. Na druhou stranu, cena ojetých elektromobilů šla v roce 2023 poměrně dolů a malé modely, jako je Volkswagen e-up nebo Škoda CITIGO se dají sehnat pod 300 000 Kč.

  • krátký dojezd – levnejší elektromobily zvládnou na jedno nabití ujet maximálně 300 km. To z nich dělá ideální auta do města, na cestu do práce a z práce, ale už na přejezd na dovolenou. S tím, jak se vylepšují technologie, se ale zvyšuje i kapacita baterií a u novějších vozů ve vyšší cenové hladině je už dojezd okolo 600 km. 
  • nedostatek nabíjecích míst – v Česku se aktuální počet dobíjecích míst dostal k číslu 4600 a už existuje i jejich mapa. Dobíjecí místa mají firmy, coworkingy a dobití je možné i u obchodních center Kaufland a Lidl a na některých pumpách. Pokud ale vyrazíte mimo civilizaci, bude dobíjení složitější.
    Z průzkumů vyplývá, že nejčastěji lidé nabíjejí elektromobily doma.Když máte rodinný domek, je to jednoduché, protože si stačí pořídit wallbox, ale kdo bydlí v paneláku, ten má smůlu.

Elektromobilní platforma slibuje změnu pro ČR

 

Vzhledem k tomu, že elektromobilita není „vlna, co šplouchne zas nazpátek“, budeme se muset naučit plavat. Právě proto vznikla Elektromobilní platforma, projekt zastřešený Škoda AUTO, ČVUT a energetickými společnostmi, která chce pomoci firmám i běžným občanům postupně začleňovat elektromobily do běžného života. V plánu je vytvořit 35 000 dobíjecích bodů, které budou rozmístěné rovnoměrně po republice, nabízet dotace zájemcům o elektromobily a vzdělávat veřejnost.

Elektromobily jsou dopravní prostředky, se kterými bude potřeba do budoucnosti počítat. Jak brzo budou ale dostupné pro běžné občany, to nikdo neví. Zatím vypadá pravděpodobnější varianta masivnějšího rozšíření elektrokol, elektromotocyklů a elektrokoloběžek.


Nepropásněte naše slevové akce a novinky

Zadejte Váš e-mail, klikněte na Odebírat a my Vám pravidelně zašleme výběr toho nejzajímavějšího ze světa Škoda Originálních náhradních dílů.