CBdíly.cz

Kdy zapnout mlhovky a kdy potkávací světla? Dejte na naše rady!

Kdy zapnout mlhovky a kdy potkávací světla? Dejte na naše rady!
20.12.2021

Mlha hustá tak, že nevidíte od patníku k patníku? Pomůžou vám mlhovky. Ale co při inverzi ve městě nebo když prší? Víte, jak svítit při snížené viditelnosti?

Zatažená obloha, mrholení nebo mlha po ránu, to jsou situace, které se v období listopad až březen opakují poměrně dost často. Pokud navíc bydlíte ve městě někde v nižších polohách, většinu zimy se probouzíte do inverze. V takovém počasí musíte při jízdě autem dávat pozor nejen na chodce, kteří vběhnou na přechod a nemají na sobě ani jeden reflexní prvek, takže je vidíte až na poslední chvíli, ale i na auta, která nesvítí adekvátně situaci. Co tím myslíme? 

Denní svícení: v létě stačí, v zimě málokdy. 

Od roku 2006 je povinnost svítit celoročně. Všechna novější auta už mají z tohoto důvodu automatické zapínání denního svícení, takže máte o starost míň. Jenže problém nastává právě v zimě, když je mlha, trochu sněží, mrholí nebo to prostě celý den vypadá, jako by se mělo za 5 minut začít stmívat. 

Jednak se člověku v takovém počasí chce spát, i když se ráno nastartuje dvojitým pressem. Takže je o něco míň pozorný. 

A i to může být důvod, proč si třeba neuvědomíte, že denní svícení prostě nestačí. Problém těchto světel je totiž v tom, že vydávají rozptýlené světlo a auto jen lehce zviditelňují. To stačí za jasného počasí, ale ne za šera nebo za deště, kdy potřebujete být vidět opravdu dobře. Řešením je zapnout potkávací světla (a obrysovky). Budete vidět mnohem líp (a to nejen vy, jako řidič, ale i vaše auto). 

Problém můžete mít i tehdy, pokud máte světla v automatickém režimu. Někdy čidla situaci vyhodnotí tak, že je ještě dost vidět, a potkávací světla nezapnou. Jak poznat, zda se vám rozsvítila, když nechcete zastavit a vylézt z auta? 

  • Při rozsvícených potkávacích světlech by vám na přístrojovém panelu měla svítit příslušná kontrolka (budíky by v tu chvíli taky měly být podsvícené). 

  • Můžete sledovat odraz svých světel na zádi aut před vámi, abyste poznali, zda svítí denní svícení, nebo hlavní světla.

Mlhovky do města (většinou) nepatří 

Podle statistik víc jak polovina řidičů používá mlhovky i v situaci, kdy to vůbec není potřeba. Co nám o tom říká zákon? 

Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.

A ve vymezení pojmů se dočteme:

Snížená viditelnost je situace, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu.

Jenže realita je dost často jiná. Mnoho řidičů se vyděsí i lehkého oparu na sousední poli a okamžitě zapnou mlhovky, čímž ale oslní všechny kolem. Správně byste ale měli mlhovky zapínat až tehdy, pokud nevidíte následující patník u cesty nebo koncová světla vozu 50 metrů před vámi. Jakmile se situace zlepší, mlhovky vypněte.

Dost řidičů na vypnutí zapomíná a pak se ve městě diví, když na ně protijedoucí řidiči významně gestikulují. Problém je to hlavně v kolonách a na křižovatce, kde ostré světlo mlhovek okolní řidiče oslňuje. Kromě toho ale za špatné používání světel hrozí pokuta až 2.000 korun.

Jak jste na tom vy? Taky občas zapomenete svítit? A co stav vašich světel, kdy naposledy jste je kontrolovali? Pokud už je to nějaký ten měsíc zpátky, raději se před příští jízdou přesvědčte, že je všechno v pořádku (tedy, měli byste to dělat vždycky, ale všichni víme, jak to bývá). Pokud náhodou zjistíte, že by některá část osvětlení chtěla vyměnit, objednejte si rovnou nový díl u nás v e-shopu


Nepropásněte naše slevové akce a novinky

Zadejte Váš e-mail, klikněte na Odebírat a my Vám pravidelně zašleme výběr toho nejzajímavějšího ze světa Škoda Originálních náhradních dílů.