CBdíly.cz

Zimní výbava auta při cestování do zahraničí

Zimní výbava auta při cestování do zahraničí
14.11.2023

České sjezdovky vám už nestačí a rozhodli jste se letos vyrazit na hory do zahraničí? Víte, jaké zimní vybavení musíte mít, pokud míříte na dovolenou autem?

Pokud ne, ušetříme vám čas, který byste strávili hledáním aktuálních informací na různých webech. Připravili jsme pro vás přehled, co potřebujete zkontrolovat před odjezdem, co musíte mít s sebou a jak je to se zimními pneumatikami v různých evropských státech. 

Doklady a lékárnička – ať vás kontrola nepřekvapí

 

Ať už vyrážíte do zahraničí v zimě, nebo v létě, je pár věcí, které byste měli mít po ruce vždycky. Základem je česká povinná výbava, to znamená plně vybavená lékárnička, výstražný trojúhelník, reflexní vesta a sada pro případ píchlého kola. Platný řidičák asi připomínat nemusíme, ale potřebovat budete také zelenou kartu, malý technický průkaz a formulář Záznam o dopravní nehodě. Hodit se vám můžou i startovací kabely nebo alkoholtester. Ten je dokonce v některých zemích zařazený v povinné výbavě. Na hory doporučujeme i sněhové řetězy, ať máte jistotu, že dojedete tam, kam potřebujete.

Zimní pneumatiky v zahraničí – kde jsou povinné?

 

V našem výčtu se zaměříme na alpské země, protože právě tam nejspíš budete v zimě mířit. 

NĚMECKO

Zatímco v Česku je pevně stanovené datum, od kdy musíte mít přezuté zimní pneumatiky, v Německu se spoléhají na to, že v případě námrazy auto s letními pneumatikami necháte doma. Benevolentní jsou i co se týká typu zimních pneumatik, až do roku 2024 se mohou používat i ty značené M+S (mud and snow), zatímco obvykle musíte mít pouze gumy značené symbolem vločky. Hloubka dezénu je nezvykle nízká - musí být minimálně 1,6 mm. 

RAKOUSKO

 Od 1. 11. do 15. 4. je tu povinnost mít zimní pneumatiky všude. Minimální hloubka dezénu je 4 mm, tedy stejně jako u nás. 

SLOVENSKO

 U našich sousedů začíná sezóna zimních pneumatik 15. 11. a končí stejně jako u nás, 31. 3. Minimální hloubka dezénu je 3 mm. 

ITÁLIE

V Itálii se liší povinnost mít zimní pneumatiky podle jednotlivých provincií. Zatímco na jihu si vystačíte se letními nebo celoročními, hornatý sever se neobejde bez zimních pneumatik a občas i sněhových řetězů. Konkrétně v oblasti Val d’Aosta mají vozidla povinnost mít zimní pneumatiky nebo sněhové řetězy ve výbavě od 15. 10. až do 15. 4.

Ve Francii a řadě dalších států zimní pneumatiky nejsou povinné, přesto ale doporučujeme mít přezuto, zejména pokud jedete do Alp lyžovat. V případě návštěvy vysokohorských středisek je obecně dobré mít s sebou i sněhové řetězy a v šuplíku rozmrazovač, ať máte jistotu, že dojedete i odejete v pohodě. Kdo je připraven, není překvapen!


Doufáme, že teď už budete mít víc jasno v tom, jak vybavit auto, když jedete na zimní dovolenou do zahraničí. Pořiďte si zimní pneumatiky i další výbavu u nás ještě teď, ať máte přípravu i balení na dovolenou v klidu!


Nepropásněte naše slevové akce a novinky

Zadejte Váš e-mail, klikněte na Odebírat a my Vám pravidelně zašleme výběr toho nejzajímavějšího ze světa Škoda Originálních náhradních dílů.